• TARIM VE GIDA ETİĞİ DERNEĞİ - TARGET
  • Telefon: 0.312.595 8162
  • info@targetcongress.org
Basın Duyurusu - 5 , DUYURU

 

 

 

 

 

TARIM ve GIDA ETİĞİ DERNEĞİ (TARGET)

BASIN DUYURUSU

 

22 Nisan 2021

BD Sayı: 2021/05

 

“ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan TBMM’nin kuruluşunun 101. yıldönümünü kutluyoruz, onurla, coşkuyla, sorumlulukla…

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 günü Samsun Tütün İskelesi’nden emperyalistlerin işgali altında bulunan Anadolu’ya ayak basarak kurtuluş ateşini yaktı, Anadolu’da yaptığı tarihi toplantılar sonucunda 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı.

Gazi Meclis, öncelikle düzenli ordunun kurulmasını sağladı ve ulusal bağımsızlık savaşının yönetimini yüklendi. Düşman güçlerinin İzmir’de denize dökülmesinden sonra TBMM 1 Kasım 1922’de Saltanatın Kaldırılması’nı kabul ederek ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ şiarını (ülküsünü) hayata geçirdi. Herkesin eşit yurttaşlar olarak yaşadığı çağdaş bir ulus devletin önünü açtı.

Bugün 101. yıldönümünü kutladığımız TBMM, Lozan Antlaşması’nın başarıyla tamamlanmasından sonra 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etti.

Ulusumuzun kurtuluşu ve ulus devletin kuruluşunun yaratıcısı olan TBMM’in açıldığı 23 Nisan gününün, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün daima ufkun ötesine bakan yaklaşımı doğrultusunda çocuklara armağan edilmiş olması günün anlamı ve değerini daha da güçlendirmiş, Cumhuriyet değerlerinin, ilkelerinin ve devrimlerinin geleceğe taşınmasının yolunu aydınlatmıştır.

23 Nisan, ulusumuzun aydınlık geleceğinin güvencesi olan çocuklarımızın bayramıdır. 23 Nisan, ulusal egemenliğin tek kaynağı olan halkımızın bayramıdır.

Ulusal egemenliğe, demokrasiye, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak ve geleceğe taşımak konusundaki kararlılığımızla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor; bugünlerimizin mimarı olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; kurtuluş ve kuruluş sürecine emeği geçmiş, bu uğurda yaşamlarını yitirmiş, büyük acılar çekmiş kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

 

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET)

                                                                                                                                                            Yönetim Kurulu