“Depremin Tarım ve Gıda Sistemine Etkileri” Paneli Yapıldı

24-03-2023

Tarım ve Gıda Etiği Derneği ve Ankara Üniversite Ziraat Fakültesi işbirliği ile “Depremin Tarım ve Gıda Sistemine Etkileri" Paneli, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek çalışmalarının yanı sıra kent genelinde afet bilinci oluşturmaya devam ediyor.
Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğiyle “Depremin Tarım ve Gıda Sistemine Etkileri" Paneli düzenlendi. Toplam 3 oturumda tamamlanan panelde alanında uzman isimler konuyla ilgili görüşlerini masaya yatırdı.

Konuşmasında afet olmadan önce tedbir alınmasına dikkat çeken ABB Başkanı Mansur Yavaş,“Deprem bölgesinde fiilen hemen hemen tüm alanları gezdik. Oralardaki ihtiyaçları da tespit ettik. Çalıştayın en önemli faydalarından birisi; biz genellikle ülke olarak afet olmadan tedbir almak yerine afetten sonra ‘Acil neler yapabiliriz’ deyip kurtarma faaliyetlerine girişiyoruz. Bunu da deprem afet faaliyeti olarak gösteriyoruz. Afet olmadan önce neler yapılabilir, tedbir alınabilir mi, bunlara bakmamız lazım. Bir de her afetten sonra bu çalışmalar yapılırken belli notların alınması gerekiyor” dedi.

Sürdürülebilir tarım üzerine konuşmasını sürdüren Yavaş, “Deprem bölgesinde çiftçiler öncelikle hiçbir şey istemediler. Daha sonra talepleri değişti çünkü dünya devam ediyor. Devam eden dünyada kendilerinin bir şekilde ayakta kalması için üretimlerini sürdürmeleri gerekiyor ve bu nedenle tarımsal olarak gerek zirai gübre gerek bu tür destekleri de bizden talep etmeye başladılar. Kahramanmaraş’taki araziler tarıma çok uygun ve terk edilmemesi gereken yerler. Bu nedenle orada sürdürülebilir tarım için neler yapabiliriz konusunda çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

Yavaş, “Bugünkü toplantımız depremin tarıma etkileri ama depremden, afetten önce alınması gereken tedbirler var. Seli gördük Şanlıurfa'da çünkü artık bu iklim krizinin karşısında kuraklık yaşadık kuraklığın arkasından orman yangınları veya aşırı seller. Yanlış kentleşme nedeniyle de şehir selleri de kaçınılmaz.  Orta Anadolu çölleşmeye tehlikesiyle karşı karşıya bir an evvel inşallah bu tedbirler alınır ve vah etmeden, eyvah demeden hiç olmazsa tedbirleri almış oluruz. Bu çalışmada o açıdan güzel bir örnek olacak ben bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Sürdürülebilir tarımın yürümesi için elimizden gelen çalışmaları yapacağız” dedi.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, saha gözlemlerini ve sayısal verileri de paylaştığı konuşmasında, “Bugün depremin tarım ve gıda sistemine olan etkisini gerek saha gezileri yapmış gerekse farklı ülkelerde yaşanmış felaketlerden elde edilen dersleri tartışacağız. Üreticiler hem kendileri için çadır/konteyner hem de hayvanları için hayvan çadırına ihtiyacı olduğunu belirttiler. Bir daha böyle bir afet yaşamamak dileği ile saygılarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmasında tarım sahalarının korunmasına dikkat çeken Tarım ve Gıda Etiği Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, “Yaşadığımız depremler ve pandemi süreci istisnasız tarım ve gıdanın insan için önemini gösterdi. Bu felaketler tarım ve gıda sistemimizin ne kadar kırılgan olduğunu da gösterdi. Tarım değer yaratan bir insan faaliyetidir. Gıda sadece alıp, satılan bir meta değildir. Tarım insanın en önemli ve en yaşamsal ekonomik faaliyetidir. Afetlere dirençli, doğayla dost bir tarım sistemine ihtiyacımız var. Depremde tarım sahaları üzerine yapılan yapıların hepsi gitti. Tarım sahalarını korumamız lazım. Tarım çiftçinin değil hepimizin sorumluluğundadır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçilerek panele katılan uzmanlar tarafından depremin tarım ve gıda sistemi üzerine etkileri ve çözüm önerileri ifade edildi.